DOK ART

ART BAZAAR letni salon sztuki

Art Baazar – letni salon sztuki to wakacyjne spotkanie artystek i artystów, pomiędzy którymi znajdujemy powiązania – rodzinne i przyjacielskie.

Koncepcja wystawy w szczycie sezonu letniego może wydać się szalona, tym bardziej, że miejsce też nie jest oczywiste. Mała galeria sztuki, w której Joanna Błoniarz wykreowała swoje malarskie opowiadania tworząc kolaże z obrazów, biżuterii, obiektów czy ubrań. To niespotykane miejsce na mapie nadmorskich miejscowości. Pierwsza myśl jaką miałam trzy lata temu wchodząc do Dok Art było “ale super, to wręcz niemożliwe”. Dlaczego niemożliwe? 

Świat małych miejscowości w czasie sezonu wakacyjnego rządzi się własnymi prawami – stragany z bibelotami, często chińskie markety czy powtarzające się te same zabawki,  maskotki, które odnajdziemy też na Krupówkach. A w tle lody, gofry, ryby, pizza i kebab. Jest jarmarcznie, głośno w oparach grillowego dymu i przy dźwiękach muzyki biesiadnej. 

Przechadzając się po ulicach Międzywodzia doświadczamy tego małego świata, ale w pewnym momencie zatrzyma nas wielka, biała kartka na standzie z pocztówkami “Nie dzwoń do Mamy! Wyślij kartkę.” To znaczy, że dotarliśmy do Dok Art. 

Wchodząc do galerii czujemy ducha miejsca. Z ulicy zapraszają nas dźwięki często jazzu
i muzyki etnicznej, dalej podążamy za zapachem palonej szałwi aby na końcu stanąć po środku i zobaczyć sztukę ubraną w biżuterię. A to nie koniec. Bo wystarczy, że wrócimy  kolejnego dnia i zobaczymy coś nowego. 

Tak zaczęło się moje spotkanie z miejscem, ale też z Joanną. Spotkały się bratnie dusze, które potrzebowały czasu aby wzajemnie się odkryć. Dzieli nas jedno pokolenie, ale znajdujemy wspólny język, obserwując świat wokół podobnie nazywamy zjawiska. Ze wspólnych obserwacji narodziły się pytania: 

Jaka jest wartość sztuki i artysty latem? 

Czy kontekst miejsca i czasu ma znaczenie?

Czy wśród nadmorskiego jarmarku jest miejsce na sztukę?

Czy można połączyć bazar ze sztuką?

Te pytania zadajemy także zaproszonym gościom wystawy “Art Baazar – letni salon sztuki”. Chcemy razem z nimi w atmosferze letniego rozluźnienia, wracając z plaży boso, zatrzymać się na chwilę i poczuć lekkość. 

Pomysłodawczyni i właścicielka galerii Dok Art Joanna Błoniarz zaprosiła do tej rozmowy swoje koleżanki z czasów studenckich na krakowskich uczelniach Małgorzatę Stępniak
i Martę Frej. Pretekstem do zaproszenia było zbliżające się 25-lecie dyplomu Małgorzaty
i Joanny. Siła wspomnień końcówki lat 90, tego rządzącego się własnymi prawami życia studenckiego i wytworzona wtedy więź, spowodowały wzajemną potrzebę spotkania
i dyskusji.  Podczas rozmów urodził się pomysł aby rozszerzyć wystawę o  kolejne pokolenie artystów – własne dzieci – Julię Bruynooge, Magdę Stępniak i Maćka Raczyńskiego. Poznać ich punkt widzenia a być może odnaleźć paralele. 

W taki sposób różne generacje artystów tworzą intymną rozmowę opartą na szczerości, relacji i bliskości. 

Ta wystawa to nie tylko spotkanie ale też podróż przez wspomnienie, odkrywanie na nowo, spojrzenie przez pryzmat wieku, doświadczenia ale przede wszystkim to bycie tu i teraz. 

Artyści zaprezentują obrazy, ceramikę, grafikę oraz fotografię. 

Wernisaż: 29 lipca 2023 r. godz. 18:00 galeria Dok Art ul. Zwycięstwa 9, Międzywodzie. 

Wystawa dostępna do 20 sierpnia w godzinach pracy galerii.

Related posts

@bloniarzarts Joanna Błoniarz

„North Sea” Miasto Miejsce ObrazKraków & Nederland 1993/2000 „Molekuły Obcości” Drzewko SzczęściaNederland 2000/2002 „Hofvijver In Frame” „Wszystko Jedno”Nederland Den Haag „North Sea” Water Wat Er

Read More »

Letni Salon

Poznaj Artystów Letniego Salonu Sztuki Art Baazar – letni salon sztuki to wakacyjne spotkanie artystek i artystów, pomiędzy którymi znajdujemy powiązania – rodzinne i przyjacielskie…

Read More »

ART BAZAAR letni salon sztuki

Art Baazar – letni salon sztuki to wakacyjne spotkanie artystek i artystów, pomiędzy którymi znajdujemy powiązania – rodzinne i przyjacielskie. Koncepcja wystawy w szczycie sezonu

Read More »

Art Inclusive | weekend nad morzem

  Zapraszamy na pierwszą edycję WEEKENDU NAD MORZEM ART INCLUSIVE w jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce zakwaterowanie w klimatycznych drewnianych domkach Tumiło pyszne śniadania w

Read More »
Shopping Cart